Archiwum zagadek edukacyjnych

 
Rozpoczynamy tworzenie archiwum zagadek edukacyjnych szkoły Buena Vista!

 

Jeżeli jesteś ciekawy świata, poczytaj nasze zagadki! To świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego i poszerzyć horyzonty. Można też spróbować rozwiązać zagadkę przed lekturą odpowiedzi.
                   
Raz na jakiś czas proponujemy naszym uczniom i sympatykom rozwiązanie zagadki. Zabawa ma formę konkursu, w którym uczestnicy przysyłają odpowiedzi mailem. Tematyka zagadek jest bardzo szeroka!
Na zakończenie każdego konkursu publikujemy rozwiązanie zagadki oraz losujemy nagrody wśród autorów prawidłowych odpowiedzi. Poniżej udostępniamy niektóre z naszych zagadek wraz z odpowiedziami. Zapraszamy do lektury!

 

Złowieszczy łańcuch w skałę wtopiony...
czyli kolejna zagadka wierszem >>

 

Skąd wzięło się to jezioro?
Dawno, dawno temu, działalność, prowadzona ręką człowieka bez przerwy przez kilkaset lat, spowodowała pierwszą w historii tak ogromną i trwałą zmianę krajobrazu. >>

 

Geniusz bez grobu
W renesansowej Italii wybitni artyści byli otoczeni powszechnym kultem i uważani za bohaterów narodowych. Urządzano im iście książęce pochówki... >>

 

Co nabroił pewien mnich
Nad maleńką miejscowością, zamieszkaną przez jakieś trzysta osób, góruje bryła klasztoru, a dla ścisłości dwóch klasztorów. Mury zabytku kryją niezwykłą opowieść. >>

 
 
Hiszpania - kraina zamków

Widoczna na fotografii wieża stanowi część jednego z najlepiej zachowanych i najważniejszych zamków w Hiszpanii... >>

 

Kto w średniowieczu uratował Hiszpanię - i całą Europę?
Jest takie miejsce w Hiszpanii, gdzie wieki temu trzystu mężnych wojowników cierpliwie czekało w kryjówce na pojawienie się znienawidzonego wroga... >>

 

Wszystko zależy od prędkości konia
Spójrzmy na fotografię: przedstawiony motyw to klasyczny element hiszpańskiej kultury... >>

 

Zagadka wierszem!
Tym razem specjalnie dla miłośników naszych zagadek powstał taki oto utwór...  >>

 

W Szwecji mają Nobla, a w Hiszpanii?
Raz do roku w Hiszpanii przyznawane jest prestiżowe wyróżnienie... >>

 

Zagadka olimpijska!
W reprezentacji Hiszpanii w Zimowych Igrzyskach Olimpijich Soczi 2014 znalazł się sympatyczny młodzieniec, pierwszy z tego kraju olimpijczyk w swojej  dyscyplinie... >>

 

O człowieku, który śmiertelnie wystraszył cały kraj
Postać zapisana wielkimi literami w historii XX wieku. Jak żył, tak i tworzył, z fantazją i nieprawdopodobnym rozmachem... >>

 

Rozpoznaj miasto na zdjęciu 
Jakie hiszpańskie miasto przedstawione jest na zdjęciach? Czyj pomnik stoi na placu?...  >>

 

 

A oto kolejne dwie zagadki wraz z odpowiedziami:

 

EGZOTYCZNA WYSPA

 

Wielu z nas marzy o dalekich podróżach, a niektórzy nawet takowe planują. A może ktoś wybierze się do egzotycznego miejsca opisanego w naszej zagadce?
 
Jest gdzieś na świecie wyspa, której nie otaczają wody morskie, i w tej kategorii innych wysp zajmuje ona szczególne miejsce. Park narodowy, w którym oprócz 150 gatunków ptaków spotkamy między innymi jaguara i różowego delfina, zajmuje jedną trzecią powierzchni wyspy. Nazwa wyspy kojarzy się z czymś, co można zjeść.
 
Proszę podać nazwę i położenie wyspy oraz wyjaśnić w jakiej kategorii wyspa jest rekordzistką.
Odpowiedź znajduje się pod zdjęciem.
 

 

              

 

Odpowiedź: Jest to lha do Bananal (Wyspa Bananowa), największa na świecie wyspa śródlądowa (rzeczna). Zajmująca prawie 20 tys. km kw. wyspa znajduje się w Brazylii w stanie Tocantins i otoczona jest wyłącznie przez wody dwóch rzek: Araguaia i Javaés. Od 1993 roku wyspa jest Rezerwatem Biosfery UNESCO.

 

Wioczny na zdjęciu powyżej różowy delfin (boto) jest niezwykle towarzyskim zwierzątkiem, co może mieć wręcz tragiczne skutki. Mianowicie, różowe delfiny czasami czują się odpowiedzialne za ludzi korzystających z kąpieli albo pływających na desce surfingowej i koniecznie chcą odholować ich do brzegu. Takie ratowanie na siłę może się nawet skończyć utopieniem delikwenta!

 

O TYM, CO KARDYNAŁ ZAŁATWIŁ U KRÓLOWEJ I CO Z TEGO WYNIKŁO

Nazwa tego zabytkowego miasta oznacza „twierdza nad rzeką (...)”.

Dzięki staraniom kardynała – przyjaciela i spowiednika królowej, powstał Uniwersytet i miasto uniwersyteckie, które rozsławiło to miejsce w całym nowożytnym świecie.
W tymże mieście urodziła się pewna sławna osoba, a dom jej stoi przy ulicy, która posiada najdłuższy w Hiszpanii nieprzerwany ciąg podcieni.

 

Jakie to miasto? Jak się nazywał kardynał – twórca uniwersytetu? Jaka to ulica zdobiona jest podcieniami i czyj dom przy niej stoi? Odpowiedź znajduje się pod zdjęciem.

 

           

 

Odpowiedź: To miasto to Alcalá de Henares (twierdza nad rzeką Henares), gdzie przy Calle Mayor, ulicy o najdłuższym w Hiszpanii ciągu podcieni, stoi dom rodzinny pisarza Miguela Cervantesa, w którym obecnie mieści się muzeum.
 

            

Warto zwiedzić to znajdujące się 30 kilometrów od Madrytu miasto, zwane la ciudad del saber - miastem wiedzy, skupiające ponad 465 zabytków o ogromnej wartości historycznej i tętniące przez cały rok życiem studenckim i kulturalnym. To właśnie w Alcalá de Henares wręcza się 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki, literacką nagrodę im. Cervantesa (Premio Cervantes). Jest to najważniejsza nagroda literacka przyznawana twórcom piszącym w języku hiszpańskim. Uroczystość odbywa się na uniwersytecie i przewodniczy jej król. 23 kwietnia przypada również rocznica śmierci Miguela Cervantesa.

 

Więcej zdjęć z Alcalá de Henares >>
 

 W 1499 roku kardynał Francisco Jiménez de Cisneros, spowiednik królowej Izabeli Katolickiej, utworzył w Alcalá uniwersytet, dzięki któremu miasto stało się stolicą intelektualną epoki. Świadomy roli, jaką odgrywa edukacja w życiu kraju, kardynał-wizjoner nie szczędził wysiłku, aby zaopatrzyć uniwersytet w odpowiednią infrastrukturę i sprowadzić do miasta najlepszych pedagogów. Podarował uczelni imponującą bibliotekę, w której spora część woluminów traktowała o naukach przyrodniczych. Wokół Colegio de San Ildefonso wyrosły wspaniałe klasztory, pałace i kolegia, a do Alcalá zaczęły przybywać największe umysły Hiszpanii. Uniwersytet w Alcalá był pierwszą renesansową, humanistyczną i powszechną uczelnią. Rozkwit życia naukowego i artystycznego doprowadził do wydania w 1517 roku pierwszej wielojęzycznej Biblii - Bilblia Políglota Complutense, przetłumaczonej na łacinę, grekę, hebrajski i aramejski. Wiekopomne dzieło, którego pomysłodawcą i wydawcą był kardynał Cisneros, opublikowano w 600 egzemplarzach, do dziś przetrwały 123.     

W roku 1998 miasto Alcalá de Henares zostało wpisane na światową listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO jako "pierwszy model miasta uniwersyteckiego nowej ery".
 
Co weekend, od kwietnia do czerwca i od września do grudnia, odjeżdża do Alcalá ze stacji Madrid-Atocha "Pociąg Cervantesa", w którym przebrani w stroje z epoki aktorzy umilają pasażerom podróż. Po przybyciu na miejsce odbywa się zwiedzanie miasta w z przewodnikiem.
 
Rzymianie miejsce to nazwali Complutum, stąd mieszkańcy Alcalá noszą miano complutenses.

 

A spacerując po mieście zadzierajcie głowy, aby dojrzeć bociany siedzące na ogromnych gniazdach na wieżach kościołów i kolegiów.

 
Już niedługo dodamy więcej zagadek!