Zagadka marcowa
Marzec 15,2016
- Wysłane przez: Magdalena Szczodra
Zagadka ukryta w wierszu
 
Polecamy:

 

 

 Wspominając pewne niesamowite miejsce (gdzieś w Hiszpanii...), popełniłam taką oto zagadkę wierszem. Proszę wybaczyć częstochowskie rymy. Powiedzmy, że pisanie wierszy nie jest moim głównym zajęciem.

Zagadka listopadowa
Listopad 05,2015
- Wysłane przez: Magdalena Szczodra

Archiwum zagadek edukacyjnych >>

 
W renesansowej Italii wybitni artyści byli otoczeni powszechnym kultem i uważani za bohaterów narodowych. Urządzano im iście książęce pochówki. Pogrzeby znanych twórców przybierały postać uroczystych ceremonii, w których oprócz rodziny i przyjaciół zmarłego uczestniczyli mecenasi, zleceniodawcy, szlachta, przedstawiciele władz, a także tłumy zwykłych ludzi. Artystów bardzo często chowano w kościołach, w których pracując spędzili sporą część życia. Trumnę nieśli koledzy po fachu – zwyczaj ten przetrwał stulecia. Groby artystów zdobiono uroczystymi inskrypcjami.  

Zagadka wrześniowa
Wrzesień 21,2015
- Wysłane przez: Magdalena Szczodra

Dzisiaj zachęcamy Was do odwiedzenia jednego z najbardziej zdumiewających miejsc w Hiszpanii. Dawno, dawno temu, działalność, prowadzona ręką człowieka bez przerwy przez kilkaset lat, spowodowała pierwszą w historii tak ogromną i trwałą zmianę krajobrazu. Efekt, który podziwiamy wiele wieków później, zapiera dech w piersiach.

Aby móc przeprowadzić tak śmiały projekt, jego twórcy i wykonawcy musieli wykazać się zaawansowaną wiedzą techniczną, a także zaangażować tysiące robotników, z których niewątpliwie wielu straciło życie.

Jednym z efektów ubocznych tego niesłychanego przedsięwzięcia było zablokowanie koryta rzeki, wskutek czego w pobliskiej dolinie powstało kilka jezior.  

Zagadka majowa
Maj 25,2015
- Wysłane przez: Magdalena Szczodra
 
Zapraszamy do udziału w zabawie edukacyjnej!
Poczytaj nasze archiwum zagadek >>

 

 

 

Dzisiaj odwiedzimy kolejne niezwykłe miejsce na mapie średniowiecznej i współczesnej Hiszpanii. Nad maleńką miejscowością, zamieszkaną przez jakieś trzysta osób, góruje bryła klasztoru, a dla ścisłości dwóch klasztorów. Mury zabytku kryją niezwykłą opowieść.

Strony