Dzień Zmarłych w Meksyku i Hiszpanii

W Meksyku 1 i 2 listopada obchodzony jest Dzień Zmarłych. Z tej okazji w całym kraju urządzane są imprezy, odprawiane różne obrzędy, ludzie odwiedzają cmentarze, aby wyczyścić groby i udekorować je kwiatami.

 

W przeddzień 1 listopada ulice zapełniają się kwiatami różnego typu i koloru, darami ofiarnymi i bogato zdobionymi ołtarzykami. Pełno jest też wizerunków śmierci, które dalekie są od smutnych i makabrycznych obrazów przedstawianych przez inne kultury. Spotyka się uśmiechnięte szkielety z kartonu, czaszki z cukru, czekolady lub amarantu (szarłatu). Witryny sklepowe prezentują specjalny pan de muerto (chleb zmarłych)  – czyli ciastka drożdżowe w kształcie kości.

W miejscach pracy, szkołach i w domach umieszcza się kolorowe ołtarzyki ofiarne ku czci zmarłych, organizuje się też wspólne wycieczki na cmentarze. Ołtarzyki są dekorowane kwiatam i, jedzeniem, napojami, fotografiami i innymi ciekawymi przedmiotami, których zmarli używali w swoim życiu. Czaszki są jednym z najbardziej charakterystycznych symboli tych świąt: malowane, wycięte z bibułki, kartonu czy kawałków gazety.

 

Zapytaliśmy naszego nauczyciela Pedro Martína pochodzącego z Madrytu jak dla odmiany wygląda święto zmarłych w Hiszpanii.

 

¿Cómo se celebra El Día de los Difuntos en España?
Jak się obchodzi Dzień Zmarłych w Hiszpanii?

P.M: En teoría la gente va al cementerio, lleva flores a los difuntos y son muy populares algunos dulces como por ejemplo los huesos de santo o los buñuelos. En realidad esta costumbre de ir a los cementerios tal vez se mantenga en los pueblos y entre la gente mayor. Sinceramente, para la gran mayoría de la gente es un día más de descanso y la gente joven aprovecha para hacer las fiestas de Halloween.
Teoretycznie ludzie idą na cmentarz z kwiatami dla zmarłym. Są też specjalne słodycze jak np. kości zmarłych, czy buñuelos (coś w rodzaju pączków). W rzeczywistości zwyczaj chodzenia na cmentarze być może zachował się w niektórych wioskach i wśród osób starszych. Szczerze mówiąc dla większości ludzi jest to dodatkowy dzień odpoczynku, a dla młodych okazja do urządzenia imprezy Halloween.

¿Por qué piensas que ocurre esto?
Dlaczego Twoim zdaniem tak się dzieje?

P.M : Por influencia anglosajona que llega a través de las series de televisión, de las peliculas e internet.
Ma na to wpływ kultura anglosaksońska, która rozprzestrzenia się dzięki serialom telewizyjnym i filmom oraz przez Internet.

¿Es un día libre en España?
Dzień ten jest wolny od pracy?

P.M : El día 1 de noviembre es festivo en toda España.
Dzień 1 listopada jest wolny od pracy w całej Hiszpanii.

No sé donde he leído que el origen de Halloween se remonta a los celtas. Aunque es evidente que la celebracíon actual de Halloween poco tiene que ver con los celtas y mucho con Estados Unidos. Actualmente el día 1 de noviembre es simplemente una excusa para salir, divertirse y este día ha quedado desgraciadamente desvirtuado.
Nie wiem gdzie przeczytałem, że Halloween pochodzi od Celtów. Jednakże oczywiste jest, że dzisiejsze świętowanie Halloween nie ma nic wspólnego z Celtami, za to dużo ze Stanami Zjednoczonymi.Aktualnie dzień 1 listopada jest po prostu pretekstem do wyjścia z domu, zabawy, niestety dzień ten został pozbawiony swojej wartości duchowej.