El Festival de los Patios Cordobeses


Czy wiesz, że właśnie w tej chwili w gorącej Kordowie trwa jedyny w swoim rodzaju festiwal - El Festival de los Patios Cordobeses?
Na dwa majowe tygodnie  mieszkańcy miasta otwierają drzwi swoich domów, aby zaprezentować sąsiadom i turystom wyjątkowe patios, czyli dziedzińce, małe oazy na co dzień ukryte od ciekawskich spojrzeń. Rozpoczyna się konkurs patios cordobeses.


Tradycja  budowy patios sięga czasów rzymskich, kiedy to zmęczeni upałem mieszkańcy Kordowy w poszukiwaniu ochłody i orzeźwienia zaczęli budować domy wokół dużych dziedzińców, umieszczając w nich fontanny zbierające deszczówkę.  Później przybyli muzułmanie dodając do konstrukcji korytarzyk umożliwiający wejście na patio prosto z ulicy. Dodatkowo wprowadzili na swe dziedzińce bujną roślinność, zwiększając tym samym uczucie świeżości.

 

Domy, których patios biorą udział w konkursie oznacza się przy pomocy licznych doniczek z kwiatami okalających bramy wejściowe. Słynne  patios są niezwykłe i niepowtarzalne, ozdobione rozmaitymi gatunkami kwiatów, roślin, a także fontannami, figurkami oraz innymi ciekawymi przedmiotami jak talerze, chusty czy gitary. Białe ściany obwiesza się często niebieskimi donicami, które w połączeniu z różowo-czerwonymi kwiatami tworzą iście bajeczną kompozycję.
W ostatnich latach do konkursu zgłoszono aż 50 patios, dlatego też, aby nie pominąć żadnego z nich, warto najpierw się udać do miejskiej informacji turystycznej w celu zdobycia mapki z wyznaczonymi trasami zwiedzania.

 

W 2012 roku patios cordobeses zostały uznane za  niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO.
Równolegle do festiwalu patios odbywa się festiwal muzyki ludowej, w którym uczestniczą najsłynniejsi muzycy i tancerze folklorystyczni.

 

 


Źródła:
http://www.turismodecordoba.org/patios-de-cordoba.cfm
http://es.wikipedia.org/wiki/Festival_de_los_Patios_Cordobeses