Newsletter Buena Vista-V.2014

 

Konkurs Eurowizji

Jak co roku, Hiszpanie emocjonowali się przebiegiem konkursu piosenki Eurowizji.
Ich reprezentantka, Ruth Lorenzo, wyróżniła się melodyjną, wpadającą w ucho piosenką i pięknym wykonaniem. Europejscy widzowie docenili walory hiszpańskiego występu – Ruth Lorenzo uplasowała się na wysokim dziesiątym miejscu.

Warto zwrócić uwagę, że piosenkarka pierwszą część swojego utworu zaśpiewała po hiszpańsku.
Zobaczcie, jak wypadła! >>

Madrycki finał ligi mistrzów

To, że Hiszpanie najlepiej na świecie grają w piłkę nożną, wiadomo od dawna. Ale nikt chyba nie spodziewał się, że w finale najważniejszych klubowych rozgrywek będzie derby – na boisku spotkały się dwie drużyny z Madrytu: Atlético i Real!
Jak na finał Ligi Mistrzów przystało, nie zabrakło emocji. Gracze Atlético prowadzili przez cały mecz 1:0 i już  świętowali zwycięstwo, gdy w 93 minucie spotkania Sergio Ramos zdobył wyrównującego gola i doprowadził do dogrywki. W tej części meczu Real okazał się lepszy i ostatecznie wygrał aż 4:1.
Obserwatorzy podkreślają, że wynik nie jest sprawiedliwy i że Atlético nie zasłużył na tak druzgocącą porażkę. Patrząc na triumfujących po raz dziesiąty w historii rozgrywek Ligi Mistrzów graczy Realu kolejny raz mogliśmy się przekonać, że piękno futbolu to przede wszystkim jego nieprzewidywalność.
Zobaczcie dekorację i radość zwycięzców >>

Świętują ulubieni hiszpańscy książęta

W maju tego roku dziesiątą rocznicę ślubu obchodzili następca tronu Hiszpanii książę Filip i jego żona księżna Letizia. Książęta Asturii i ich dwie córeczki są bardzo lubiani w Hiszpanii.
Nie każdy wie, że w przypadku Letizii mieliśmy do czynienia z historią jak z bajki. Książę Filip zakochał się w niej, gdy pracowała jako prezenterka wiadomości w hiszpańskiej telewizji. Wszyscy Hiszpanie pamiętają deszczowy dzień ślubu księcia z Letizią. Zobaczcie jak wyglądał początek uroczystości w katedrze Almudena w Madrycie. >>

Eurowybory w Hiszpanii


W ubiegły weekend Hiszpanie tak jak inni Europejczycy wybierali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Walka o zwycięstwo rozegrała się między rządzącą PP Mariano Rajoya a PSOE Alfredo Pereza Rubalcaby. Wygrało centroprawicowe PP z 26% głosów, socjaliści z PSOE zgromadzili 23%. Warto też odnotować spory sukces powstałej przed zaledwie 4 miesiącami lewicowej partii „Podemos”, która uzyskała prawie  8 % głosów i koalicji zjednoczonej lewicy - ”La Izquierda Plural” – 10 % głosów.
Frekwencja wyniosła niemal 45%. Komentatorzy podkreślają, że PP i PSOE muszą mieć się na baczności, bo po piętach depczą im mniejsze ugrupowania, a pogrążeni w kryzysie Hiszpanie chętnie oddają głosy na nowe twarze w polityce swojego kraju, mając nadzieję, że wraz z nimi nadejdą pomysły na zmiany.

Nagrody Max

W tym tygodniu rozdano Nagrody Max, przyznawane najlepszym dziełom sztuki scenicznej.
Wyróżnienia co roku przyznaje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców w celu promocji niedocenianych i mniej popularnych dziś sztuk takich jak spektakle teatralne, balet, musical. Docenia się też autorów choreografii, scenografii czy muzyki.
Oprócz najlepszych aktorów, spektakli, przedstawień dla dzieci czy musicali nagradza się też  najlepsze dzieła w językach galicyjskim, baskijskim i katalońskim.
Zobaczcie fragmenty niezwykłego spektaklu, który został uznany w tym roku za najlepsze przedstawienie dla dzieci, „W lesie braci Grimm” >>