Newsletter Buena Vista-X.2014

Święto narodowe Hiszpanii - Día de la Hispanidad

12  października obchodzone jest święto narodowe Hiszpanii - Día de la Hispanidad. 12.X.1492 to data odkrycia Ameryki – w tym dniu Krzysztof Kolumb dopłynął do Archipelagu Bahamów. Do tego właśnie wydarzenia nawiązuje data święta.

Król Filip i królowa Letizia z córkami podczas uroczystości 12 października.


Warto podkreślić, że 12 października świętują wszystkie kraje hiszpańskojęzyczne. Przypomina się o tym, że Hiszpania i państwa Ameryki Południowej i Środkowej współdzielą dziedzictwo kulturowe, językowe i historyczne. Jest to dzień, który łączy ponad 500 milionów ludzi z całego świata! W krajach Ameryki Południowej święto nosi różne nazwy, np. Día de Colón (Dzień Kolumba), Día del Descubrimiento (Dzień odkrycia), Día del Pilar (Dzień Matki Boskiej na Kolumnie). W tym roku uroczystości w Hiszpanii pierwszy raz odbyły się z udziałem nowego króla Filipa VI i jego rodziny. Rodzina królewska spotkała się z hiszpańskim rządem, by wspólnie wziąć udział w uroczystej defiladzie wojskowej. Następnie w pałacu przyjęli ponad półtora tysiąca gości. Zobaczcie jak to wyglądało >>

Gorąco w Katalonii

Jedni propagują ideę jedności, a inni wręcz przeciwnie. Kataloński rząd, a wraz z nim część mieszkańców Katalonii coraz głośniej domagają się odłączenia od Hiszpanii. Na dobre rozgorzał spór między Madrytem a Barceloną. Kością niezgody stało się listopadowe referendum, w którym mieszkańcy Katalonii mieliby zagłosować za lub przeciw utworzeniu odrębnego państwa. Premier Rajoy stanowczo sprzeciwia się przeprowadzeniu referendum, uznając je za sprzeczne z konstytucją. Jednak Arturo Mas, rządzący w Katalonii, nie zamierza go słuchać. Póki co Katalończycy popierający autonomię biorą udział w marszach i manifestacjach. Wszyscy hiszpańscy politycy zastanawiają się jak złagodzić sytuację, aby nie doszło do otwartego konfliktu  Katalończyków między sobą, ani Katalończyków z resztą Hiszpanów.

A mieszkańcy Katalonii pokazali już, że łatwo nie odpuszczą, w tym roku 11 września, w dniu Diada Nacional – święta Katalonii, tłumy ustawiły się na głównych ulicach Barcelony tworząc gigantyczne, widoczne z lotu ptaka V jak „votar” czyli głosować.

Koniecznie obejrzyjcie gigantyczne V sfilmowane z lotu ptaka >>

 Diada Nacional jest obchodzona na pamiątkę porażki Katalonii w wojnie o sukcesję hiszpańską w XVIII wieku. To wtedy Katalonia utraciła autonomię, a język kataloński stracił status języka oficjalnego na rzecz kastylijskiego. To na tym trudnym wspomnieniu Katalończycy zbudowali swoją tożsamość i co roku głośno mówią o chęci odzyskania niezależności od Hiszpanii.
 
Festiwal filmowy w San Sebastián


Za nami 62. Międzynarodowy Festiwal w San Sebastián. Jego historia sięga 1953 roku; do dziś jest najważniejszym festiwalem filmowym w Hiszpanii i wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych (ma kategorię A), a także jednym z najważniejszych w Europie. Co roku odbywa się pod koniec września w baskijskim San Sebastián. Był już świadkiem wielu ważnych momentów w historii kina, m.in. światowych premier filmów Alfreda Hitchcocka „Zawrót głowy” i „Północ, północny zachód” czy europejskiej premiery „Gwiezdnych Wojen”.

W tym roku główną nagrodę – Złotą Muszlę – otrzymał francusko-hiszpański film „Magical Girl” w reżyserii Carlosa Vermut. To historia śmiertelnie chorej dziewczynki, która marzy o tym, by móc ubrać sukienkę bohaterki japońskiego anime „Magical Girl Yukiko”. Jej ojciec, wbrew przeciwnościom, stara się spełnić marzenie córki. Tutaj możecie zobaczyć trailer filmu >>, a tutaj poczytać o pozostałych nagrodzonych filmach >>
 

El Kursaal - tutaj co roku odbywa się festiwal filmowy w San Sebastián.
 
Hiszpańskie wyścigi kolarskie z polskim akcentem

W czasie wakacji Hiszpania stała się areną zmagań najlepszych kolarzy. Najpierw ścigali się oni w słynnym wyścigu Vuelta a España. Vuelta to jeden z trzech wielkich tourów, obok Tour de France i Giro d’Italia. Pierwszy raz rozegrano go w 1935 r. Zwykle trwa trzy tygodnie, trasa biegnie przez Hiszpanię i państwa z nią sąsiadujące. Kolarze mają do pokonania zarówno etapy nizinne jak i górskie, dlatego w wyścigu większe szanse mają zawodnicy, którzy dobrze czują się na najtrudniejszych, wysokogórskich odcinkach. Tradycyjnie meta wyścigu mieści się w centrum Madrytu.

W tym roku wyścig ze startem w Jerez na południu Hiszpanii i metą, dla odmiany, w Santiago de Compostela na północy, ku radości kibiców wygrał Hiszpan Alberto Contador. Nawet dla nie zainteresowanych kolarstwem widzów wyścig był wielką atrakcją, ponieważ zawodnicy przemierzali między innymi malownicze trasy w Sierra Nevada.

Michał Kwiatkowski - mistrz świata w kolarstwie szosowym, Ponferrada 2014.
 
Niedługo później miasto Ponferrada, w regionie Kastylia i León, było organizatorem Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym – i tu złoty medal zdobył Polak Michał Kwiatkowski! Zobaczcie pełen emocji finisz! >>


Zmiany u ekonomicznych gigantów

We wrześniu dwa symbole hiszpańskiej gospodarki i ekonomii: bank Santander i sieć domów towarowych El Corte Inglés straciły swoich szefów. Zmarł Emilio Botín, ojciec sukcesu hiszpańskiego banku, który jest obecnie największym pożyczkodawcą w strefie euro. Klienci Santandera mogą spać spokojnie, bo fotel prezesa już przejęła córka Emilio, Anna, która do tej pory szefowała brytyjskim placówkom banku.

Hiszpania pożegnała także Isidoro Álvareza, jednego z najbardziej wpływowych ludzi w kraju, dzięki któremu Hiszpanie w każdym mieście znajdą swój ulubiony dom towarowy – El Corte Inglés. Nazwa sklepu to po polsku „angielski krój” – ci, którym skojarzyła się ona z krawiectwem, mają rację! Początkowo El Corte Inglés był małym zakładem krawieckim w centrum Madrytu. Dziś to sieć eleganckich domów towarowych, w których można kupić wszystko: żywność, kosmetyki, ubrania, sprzęt elektroniczny, meble, książki, zabawki i tak dalej. Czy ktoś jeszcze nie zna charakterystycznego trójkątnego logo sklepu, w którym uwielbia robić zakupy kolejne pokolenie Hiszpanów? 
 

 
Wyspa El Hierro – geopark UNESCO

We wrześniu wyspa El Hierro została jako 60. włączona do Sieci Geoparków Europejskich UNESCO. Już cztery lata temu została uznana za Rezerwat Biosfery. Ta malutka wyspa, będąca najdalej wysuniętą na zachód częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich jest znana z tego, że na jej terenie znajduje się wiele źródeł energii odnawialnej. Zamieszkana przez ok. 10 tysięcy mieszkańców wyspa jest dziś samowystarczalna pod względem energetycznym! Inną jej osobliwością są obserwowane w jej pobliżu wstrząsy sejsmiczne. Naukowcy twierdzą, że to oznaki tworzenia się nowej wyspy, która w przyszłości połączy się z El Hierro. Fenomen samowystarczalnej gospodarki energetycznej, zjawisk wulkanicznych, niezwykłego ukształtowania terenu, pięknych pejzaży zdobył uznanie w oczach działaczy UNESCO.

Wielu ekologów będzie się teraz przyglądać El Hierro w oczekiwaniu, że stanie się ona pierwszym miejscem na ziemi, które będzie mogło obyć się bez energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych. Zobaczcie gdzie leży hiszpańska oaza źródeł energii odnawialnej:

 
*****
 
Każdy dzień jest dobry, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego!