Newsletter Buena Vista-XI.2014

Strach przed wirusem

W Hiszpanii odnotowano pierwszy w Europie przypadek zarażenia wirusem ebola. Chorą była pielęgniarka Teresa Romero, która zaraziła się podczas opieki nad zakażonym w Afryce hiszpańskim misjonarzem. Po miesiącu starań wielu lekarzy Romero wróciła do zdrowia, jednak cała sprawa wzbudziła mnóstwo emocji w Hiszpanii.

Po pierwsze, Hiszpanom nie spodobała się postawa wielu polityków, którzy oskarżyli pielęgniarkę o to, że z powodu braku profesjonalizmu w czasie wykonywania swoich obowiązków naraziła cały kraj na wybuch epidemii. Jak się potem okazało, Romero nie popełniła żadnego błędu w trakcie opieki nad chorym.

Szpital, w którym hospitalizowano Romero, nie spełniał warunków wymaganych przy leczeniu chorych w kwarantannie; jej lekarze nie zostali przeszkoleni ani przygotowani do pracy, w której ryzykowali zdrowie i życie.

Szerokim echem odbiła się też decyzja władz o uśpieniu psa chorej, w obawie przed tym, że może on być nosicielem wirusa. Wreszcie społeczeństwo uznało, że władze, szczególnie Ministerstwo Zdrowia, nie były przygotowane na atak wirusa ebola, zabrakło zasad postępowania w sytuacji zagrożenia, przeszkolonego personelu i trafnych decyzji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Rodzina Teresy Romero zamierza dochodzić sprawiedliwości w sądzie i walczyć o ukaranie osób, które zniesławiły pielęgniarkę.
 
Ostatnie rozdanie Nagród Księcia Asturii

W tym roku ostatni raz przyznano Nagrody Księcia Asturii – kolejne będą nosić nazwę Nagród Księżnej Asturii, a wręczać je będzie starsza córka króla Filipa VI i królowej Letizii, Leonor. Nagrody, zwane hiszpańskim Noblem, przyznawane są od 1981 przez Fundację Księcia Asturii (od teraz Księżnej Asturii), osobom i organizacjom z całego świata za wkład w rozwój nauk ścisłych, humanistycznych i  życia społecznego. Kategorie, w których można otrzymać wyróżnienie to: sztuka, komunikacja i działania na rzecz ludzkości, współpraca międzynarodowa, literatura, nauki społeczne, sport, badania naukowe i technika, zgoda między narodami. Polskimi laureatami tej nagrody są Krzysztof Penderecki i Ryszard Kapuściński. W tym roku doceniono między innymi argentyńskiego rysownika Joaquina Quino, twórcę znanej na całym świecie Mafaldy – rezolutnej bohaterki komiksów. Jeśli nigdy nie zetknęliście się z żadną z historyjek o tej dziewczynce, koniecznie zajrzyjcie tutaj >>

Zmarła Księżna Alby

W listopadzie zmarła Księżna Alby, María del Rosario Cayetana Fitz-James Stuart y Silva.

W Polsce niestety znana głównie z głośnego ślubu z 25 lat młodszym partnerem i wielu „poprawek urody”. Mało kto wie, że Księżna miała więcej tytułów arystokratycznych niż królowa Anglii Elżbieta II, była najbogatszą kobietą w Hiszpanii, a przez całe życie promowała kulturę.  Otaczała mecenatem wielu artystów, kolekcjonowała obrazy, spotykała się z takimi sławami jak Pablo Picasso, Audrey Hepburn, Grace Kelly. W swoim pałacu w Madrycie zgromadziła kolekcję obrazów, których autorami są m.in. Goya, Zuloaga, Rembrandt, Rubens, El Greco, Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí, Renoir, Marc Chagall i wielu innych. Udostępniła też obrazy ze swojej prywatnej kolekcji Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli. Była miłośniczką flamenco, inną jej pasją było malarstwo. O jej życiu nakręcono dwuczęściowy film, sama napisała dwie biografie. W dniu pogrzebu Księżną żegnało ponad 80 tysięcy ludzi, wśród nich także przedstawiciele rodziny królewskiej, polityki i kultury. Wszyscy oni chcieli wyrazić swój szacunek i wdzięczność dla tej niezwykłej postaci, która miała ogromny wkład w rozwój kultury Hiszpanii.

Propozycja na długie jesienne wieczory

Jeśli brakuje Wam kontaktu z hiszpańskim albo szukacie nowego serialu na długie jesienne wieczory, polecamy Wam serial „Isabel”, który produkuje hiszpańska telewizja publiczna.

Na stronie internetowej stacji można za darmo, z napisami lub transkrypcją, obejrzeć wszystkie odcinki filmowej historii o królowej Izabeli I Kastylijskiej, znanej jako „La católica”.

Serial dochowuje wierności faktom historycznym, co więcej, do każdego odcinka przygotowane zostały obszerne komentarze dotyczące ukazanych w nim wydarzeń. Podobnie jest z postaciami, jakie pojawiają się na ekranie – o każdej można doczytać w przygotowanych przez historyków materiałach. Żywa akcja serialu, zwroty akcji, piękna scenografia i kostiumy sprawiają, że wydarzenia z odległego XV wieku widzowie śledzą z napięciem i pasją. Serial bije rekordy popularności w Hiszpanii – jeśli brakowało Wam dobrego serialu, koniecznie obejrzyjcie Isabel! Tutaj >> znajdziecie wszystkie odcinki i materiały dodatkowe.
 
Książki do poduszki

Jeśli wolicie czytać niż oglądać filmy czy seriale, przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie wartościowych książek autorów hiszpańskojęzycznych, które zostały przetłumaczone na język polski i wydane w formie serii przez nasze wydawnictwa. Możecie je kupić w księgarniach albo odnaleźć na półkach bibliotek.
   

1. Mario Vargas Llosa

Wydawnictwo Znak kilka lat temu rozpoczęło wydawanie serii książek autorstwa peruwiańskiego noblisty Mario Vargas Llosy. Można je poznać po charakterystycznych okładkach. Wydano ok. 20 książek, wśród nich te najbardziej znane na całym świecie: „Ciotka Julia i Skryba”, „Rozmowa w katedrze”, „Zielony dom”, „Miasto i Psy” ale i te, o których mogliście nie słyszeć, np. napisaną dla dzieci bajkę „Fonsito i księżyc”.

Mario Vargas Llosa to autor, który w akcję swoich powieści wplata wątki autobiograficzne. Dużo pisze o sytuacji społeczno-politycznej w Ameryce Południowej. Sam angażował się w politykę, kandydował nawet na prezydenta Peru.

2. Literatura latynoamerykańska

Wydawnictwo Muza opublikowało serię książek autorstwa pisarzy z Ameryki Południowej, nawiązując do tzw. „boomu latynoamerykańskiego”  jaki można było zaobserwować w Europie w latach 60. Dzięki wzrostowi popularności tej literatury poznaliśmy twórczość takich geniuszy jak Gabriel Garcia Marquez, Carlos Fuentes czy Julio Cortázar. Dzięki omawianej serii Polacy, obok twórczości wspomnianych sław mogą sięgnąć po książki mniej znanych autorów, którzy zaczęli tworzyć pod koniec XX wieku, np. Roberto Bolano, Jose Carlosa Somoza, Marina Mayoral, Fernando Vallejo. W serii znajdziemy literaturę każdego typu: kryminały, powieści obyczajowe, historyczne, nowele i opowiadania.

3. Eduardo Mendoza

Książki hiszpańskiego pisarza Eduardo Mendozy znajdziemy w ofercie wydawnictwa Znak. W ubiegłym roku światło dzienne ujrzała odświeżona graficznie seria najbardziej znanych dzieł pisarza. W Polsce najpopularniejsza jest jego sensacyjno-komiczna trylogia: „Sekret hiszpańskiej pensjonarki”, ”Oliwkowy labirynt” i „Przygoda fryzjera damskiego”. Jednak warto wiedzieć, że Mendoza ma na swoim koncie również „poważniejsze” powieści, np. „Miasto cudów” – portret mieszkańców Barcelony przełomu XIX i XX wieku czy kryminał polityczny „Prawda o sprawie Savolty”.

Warto zwrócić uwagę na najnowszą książkę Eduardo Mendozy – „Awantura o pieniądze albo życie”, kolejną część historii o fryzjerze-detektywie, który tym razem ratuje życie zaginionego przyjaciela. W powieści nie brakuje aluzji politycznych, pojawia się  w niej nawet sama Angela Merkel.

4. Nowe tłumaczenie "Don Kichota"

Na zakończenie, odchodząc od serii wydawniczych, przedstawiamy Wam nowe tłumaczenie "Don Kichota" autorstwa Wojciecha Charchalisa. Tłumacz podkreśla, że chciał „odświeżyć” język dzieła, które ma swoje miejsce w kanonie klasyków literatury światowej. Chciał dodać polskiej wersji lekkości, humoru i  uczynić je bardziej przystępnym polskiemu współczesnemu odbiorcy. Przekład ukazał się nakładem wydawnictwa Rebis. Jeśli chcecie na nowo przeżyć przygody Don Kichota i przekonać się, jak ważna jest rola tłumacza – nie przegapcie tej okazji! A jeśli jeszcze nie poznaliście bohaterów stworzonych przez Cervantesa, to szybko nadrabiajcie straty!