Nota na temat cen

 

Szanowni Państwo,

W związku ze stale wzrastającymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej oraz niezdrową atmosferą panującą wokół cen kursów językowych, publikujemy poniższy komentarz, prosząc Państwa jednocześnie o refleksję na poruszony temat.

Ceny naszych kursów, tak jak cena każdej usługi czy towaru, zostały skalkulowane na podstawie długiej listy elementów składowych, na której, poza kosztami stałymi jak na przykład utrzymanie lokalu, znajduje się między innymi wynagrodzenie nauczycieli, a przede wszystkim opracowanie i następnie wdrożenie profesjonalnego programu nauczania - co oznacza wiele godzin pracy, a także zapewnienie wszystkim chętnym możliwości nauki w małych grupach.

Z zaniepokojeniem obserwujemy trwające w naszym mieście od lat zjawisko zaniżania cen usług edukacyjnych, w tym cen kursów językowych, które nie zmieniają się od co najmniej dekady, podczas kiedy media, ubezpieczenia oraz dobra konsumpcyjne systematycznie drożeją (samo ubezpieczenie od działalności gospodarczej w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosło o 120 zł na miesiąc).

Uważamy ten fenomen za bardzo szkodliwy, ponieważ naszym zdaniem odbija on się negatywnie na jakości usług świadczonych w sektorze nauki języków obcych oraz promuje trudną dla nas do zrozumienia opinię, że "kurs językowy ma być tani" (cokolwiek miałoby to oznaczać) lub wręcz darmowy - tak jak by sprawiedliwe było oczekiwanie od kogokolwiek pracy za darmo (nie mamy tu oczywiście na myśli pracy wolontaryjnej).

W wyniku tej sytuacji, wielu kompetentnych i uzdolnionych nauczycieli zmuszonych zostaje zrezygnować z wykonywania zawodu z powodu ciągle pogarszających się warunków pracy. Warto też wziąć pod uwagę, że ucząc się języka obcego nabywamy bardzo przydatne oraz ważne umiejętności, które nie tylko przydadzą się do komunikacji z osobami z innych krajów, ale też na przykład pomogą nam znaleźć dobrą pracę - czyli na różne sposoby trwale podwyższamy jakość naszego życia, a potrzebną do tego wiedzę przekazuje nam nasz nauczyciel, który - jak każda osoba wykonująca pracę - powinien być za to godziwie wynagradzany.

Tak więc zanim zapiszecie się Państwo na fejsbukowy kurs "Hiszpański w 30 dni za darmo" albo na profesjonalny, stacjonarny kurs w szkole językowej, która działa w Waszym mieście od 20 lat, gdzie nikt nie obieca Wam, że Was nauczy w 30 dni (bo jest to niemożliwe, chociażby ze względu na biochemię mózgu), prosimy o zastanowienie się nad tym jaki może być efekt jednej czy drugiej decyzji.

My zapraszamy do szkoły Buena Vista, jak zawsze, con la mejor de nuestras sonrisas - z naszym najpiękniejszym, najszczerszym uśmiechem! *

 

* Uśmiech za darmo w dowolnej ilości.