Zagadka listopadowa

 

Raz do roku w Hiszpanii przyznawane jest prestiżowe wyróżnienie. Nagroda posiada kilka kategorii, w jednej z nich laureatem został w ubiegłym roku nasz rodak. W tej samej kategorii nagrodę otrzymał parę lat wcześniej inny wybitny Polak.

Proszę podać:
 - nazwę nagrody i miasta, w którym odbywa się jej wręczenie;
- nazwiska dwóch Polaków - laureatów wyróżnienia oraz w jakiej kategorii zostali oni wyróżnieni;
 - Jak nazywa się potocznie tę nagrodę - ze względu na jej uniwersalność i różnorodność dziedzin, jakich dotyczy?

 

 

 

 

Odpowiedź: Nagroda, o którą pytaliśmy w zagadce to Premio Príncipe de Asturias – Nagroda Księcia Asturii. Ze względu na jej uniwersalność, różnorodność nagradzanych dziedzin, a także prestiż, nazywana jest hiszpańskim Noblem - po Nagrodzie Nobla jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie. Przyznawana jest raz do roku, a jej uroczyste wręczenie odbywa się w Oviedo w Asturii, w budynku Teatro Campoamor.

Patronem nagrody był do 2014 roku Książę Asturii – następca tronu hiszpańskiego Filip, obecnie król Hiszpanii. W uroczystości uczestniczył zwyczajowo książę z małżonką, królowa Hiszpanii Zofia, a także osobistości świata kultury, nauki i polityki z całego świata. Od 2015 roku patronką nagród będzie córka Filipa - Leonor, nagroda zaś zmieni nazwę na Premio Princesa de Asturias.

Nasi rodacy – laureaci nagrody to Ryszard Kapuściński (2003) i Zygmunt Bauman (2010) – w kategorii Comunicación y Humanidades (Komunikacja i Działania na Rzecz Ludzkości), oraz Krzysztof Penderecki (2001) – w kategorii Las Artes (Sztuka).

Oficjalna strona Fundacji Księcia Asturii >>

 

A oto wynik losowania nagród: książkę Eduardo Mendozy „Przygoda fryzjera damskiego” otrzymuje Joanna Piechowiak. Wesoły kubek Buena Vista z dziewczynką z latawcem otrzymuje Krzysztof Regulski.

Zdobywcom nagród gratulujemy, a wszystkim, którzy przysłali odpowiedzi, dziękujemy za udział w konkursie! Przepraszamy za opóźnienie w opublikowaniu rozwiązania, postaramy się poprawić!
Już niedługo nowa zagadka – zostańcie z nami!