Zagadka marcowa

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy edukacyjnej! Odpowiedz na pytania i wygraj nagrodę!
 
1. Jakie hiszpańskie miasto przedstawione jest na zdjęciach?
2. W jakim województwie (comunidad autónoma) się znajduje?
3. Czyj pomnik stoi na placu?

ROZWIĄZANIE KONKURSU:

Miasto, w którym zrobiono zdjęcia to hiszpańskie Trujillo mieszczące się w prowincji Cáceres w Ekstremadurze. Tierra extrema y dura, ziemia nieprzyjazna i trudna, trudna w uprawie, trudna do życia, albowiem krajobraz upstrzony jest wystającymi z gruntu skałami i mało co tutaj rośnie.

Trujillo, urokliwe miasteczko, nie liczące nawet dziesięciu tysięcy mieszkańców, położone jest na widocznym z drogi wzniesieniu, i jak znakomita większość hiszpańskich miast posiada bogatą historię sięgającą czasów preromańskich. Szczyci się  wspaniałymi zabytkami, wśród których wyróżnia się zamek – dawny arabski alkazar, pozostałość czasów konkwisty, kiedy to miasto przechodziło na zmianę z rąk arabskich w chrześcijańskie. Inne ciekawe budowle to kościół Najświętszej Marii Panny i kościół Św. Franciszka.

Piękny rynek – Plaza Mayor, w swoim obecnym kształcie powstał w XV wieku. Wraz z powrotem z podboju Ameryki niektórych walecznych mieszkańców, rynek otoczyły wspaniałe pałace. Obecnie w budynkach okalających plac mieszczą się hotele, restauracje i bary. Na placu stoi imponujący konny pomnik przedstawiający Francisco Pizarro – pochodzącego z Trujillo zdobywcę Peru i pogromcę Inków. Spacerując ulicami znajdującymi się w górnej części miasta dojdziemy do muzeum Casa Pizarro.

W wielkanocną niedzielę w Trujillo odbywa się lokalne święto – el Chivirí, w trakcie którego mieszkańcy ubrani w stroje ludowe zbierają się na rynku, by jeść, pić, tańczyć i śpiewać.

Zobacz album Trujillo - miasto konkwistadorów >>

Spacer po tym zbudowanym z kamienia mieście jest doświadczeniem niezwykłym. W zabytkowym centrum nie ma samochodów, a i fasady budynków są skutecznie chronione przed oszpeceniem szyldami i reklamami. Nie raz i nie dwa zapominamy, że znajdujemy się w wieku dwudziestym pierwszym. Przybysz z Północy, zauroczony i oszołomiony, wędruje po tajemniczych zaułkach, by po chwili bezwiednie przenieść się w czasie, snując w wyobraźni nieco egzaltowane i banalne, lecz jakże przyjemne opowieści o dzielnych rycerzach, damach odpoczywających w niszach kamiennych okien, roześmianych przekupkach sprawiających rybę, przebiegłych Maurach zastawiających zasadzkę w labiryncie uliczek, nieustraszonych odkrywcach zamorskich krain...

Warto zboczyć z typowych turystycznych szlaków, aby poznać właśnie taką Hiszpanię – inną niż ta z folderów i pocztówek, wspaniałą, różnorodną, po prostu zachwycającą.

 

A oto wyniki losowania nagród.
Julia Krajcarz otrzymuje apetyczny obrazek do powieszenia w kuchni, z motywem nieodłącznie związanym z Hiszpanią i Południem;
Ewa Wesołowska-Kiełb otrzymuje wspaniały klasyczny kryminał P.D. James „Z nienaturalnych przyczyn” – wprawdzie autorka nie hiszpańskojęzyczna, ale my już wiemy dlaczego ;-) ;
Małgorzata Sury otrzymuje najweselszy na świecie kubek Buena Vista z dziewczynką z latawcem, z którym miło jest rozpoczynać każdy dzień!

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Już niedługo zagadka kwietniowa! Zostańcie z nami!