Zagadka marcowa

Zapraszamy do udziału w zabawie edukacyjnej!

Widoczna na fotografii wieża stanowi część jednego z najlepiej zachowanych i najważniejszych zamków w Hiszpanii. Zamek należał do pewnego znamienitego rodu, którego członkowie od średniowiecza przez cały złoty wiek służyli swoim królom i królowym, tworząc w Hiszpanii i Ameryce ponad dwadzieścia rodzinnych siedzib.

Ściany czterech wież ozdobione są kamiennymi kulami w stylu izabelińskim, a gotycka galeria na pierwszym piętrze uważana jest za najpiękniejszą w architekturze obronnej kraju.

Proszę podać: w jakim mieście znajduje się zamek i która arystokratyczna rodzina go zbudowała? A także - z zamku widoczne są: charakterystyczny masyw górski z jednej strony i ważny zbiornik wodny z drugiej - proszę podać ich nazwy.

Na odpowiedzi czekamy do 27 marca. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy atrakcyjne nagrody książkowe oraz kubeczki Buena Vista!

Aby wziąć udział w konkursie,  Wyślij odpowiedź >>

         

 

 

ROZWIĄZANIE ZAGADKI

 

Fotografia przedstawia zamek w Manzanares el Real (el castillo nuevo de Manzanares el Real), wybudowany przez potężny, wpływowy ród Mendoza, którego członkowie przez wieki służyli hiszpańskim królom i królowym. W sąsiedztwie zamku znajdują się: sztuczne jezioro - zbiornik wodny na rzece Manzanares, zwany również jeziorem Santillana oraz masyw górski Sierra de Guadarrama z charakterystyczną sylwetką wzniesienia La Pedriza. Manzanares el Real należy do prowincji Madrytu.
 

 

Zamek Mendozów jest jednym z najlepiej zachowanych i najważniejszych zamków w Hiszpanii. Ściany czterech wież ozdobione są charakterystycznymi kulami w stylu izabelińskim (nazwa pochodzi od imienia królowej Izabeli Katolickiej), a gotycka galeria na pierwszym piętrze uważana jest za najpiękniejszą w architekturze obronnej kraju.
 

          

Budowa zamku rozpoczęła się w 1475 roku na zlecenie Diego Hurtado de Mendoza y Figueroa i była kontynuowana przez jego syna Iñigo. Autorem projektu był architekt Juan Guas. Niestety zamek pełnił funkcję wspaniałej rezydencji pałacowej przez zaledwie jedno stulecie i opustoszał po śmierci Iñigo Mendozy wskutek sporów pomiędzy spadkobiercami rodziny.
 

           

W roku 1914 dokonano pierwszego remontu, kolejne prace wykonano w latach 60. i 70. XX wieku przywracając zamek jego dawnemu splendorowi. Obecnie, kupując bilet wstępu, oprócz samej budowli zwiedzimy ciekawe muzeum zamków hiszpańskich, w którym między innymi obejrzymy piękną kolekcję arrasów.  
 
Zamek w Manzanares el Real jest otoczony barbakanem, nad którym wznoszą się cztery wieże, z których trzy są okrągłe i jedna ośmiokątna – tak zwana torre de homenaje (wieża hołdu) – stały element średniowiecznej architektury. Wieża hołdu, przeważnie wyższa od pozostałych, znajdowała się zawsze w najmniej dostępnej części zamku, była rezydencją jego właścicieli, a także często magazynem żywności. Nazwa jej wzięła się stąd, że właśnie w tej wieży nadawano przywileje wasalom, którzy składali hołd swojemu suwerenowi.

 

Łańcuch górski Sierra de Guadarrama jest częścią tzw. Sistema Central i ciągnie się przez około 80 km od południowego zachodu na północny wschód, przez prowincje Madrytu, Segowii i Ávila. Nad Manzanares el Real góruje wspaniały masyw La Pedriza, zbudowany z granitowych bloków fantazyjnie ukształtowanych przez wodę i wiatr. La Pedriza to typowy cel górskich wycieczek wyruszających z miasteczka.

 


Panorama La Pedriza - widok niezwykły. 

 


Widok z zamku na jezioro Santillana.

 

                   

 

A oto zdobywcy nagród:
Dorota Rudner i Mateusz Juszczyk – kurs języka hiszpańskiego Beaty Pawlikowskiej „Blondynka na językach”;
Marika Czyżewska – kubeczek Buena Vista z dziewczynką z latawcem.
Zdobywcom nagród gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w konkursie! Już niedługo nowa zagadka – zostańcie z nami!

 

Chcesz dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy? Poczytaj nasze Archiwum zagadek edukacyjnych >>

 

Każdy dzień jest dobry, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego.