Zagadka wrześniowa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zapraszamy do udziału w zabawie edukacyjnej!
 
 
Tym razem specjalnie dla miłośników naszych zagadek powstał taki oto utwór:
 
 
 
 
Spójrz, na płótnie pociemniałym
chłopczyk się uśmiecha mały,
Tata nań spogląda czule...
 
Tata w sandał jest obuty,
warsztat jego w mrok zasnuty.
 
Psinka skamle, łapkę wznosi, 
o cóż to ta psinka prosi? 
Może chora nasza psinka?
Czym ukoić psine bóle? 
 
Mama, jak i wszystkie mamy, 
nitkę prząść wnet zapomniała, 
zapatrzona ona cała 
w najdroższego cherubinka...
Co tam ściska w drobnej piąstce? 
 
Ot, zwyczajna to rodzinka, 
i niezwykła - w każdej cząstce. 
 
Tak od wieku już dawnego
oglądamy, podziwiamy...
Któż autorem dzieła tego? 
 
Malarz on, nie murarz przecie,
budowlanka nie dla niego. 
Mimo to - już chyba wiecie? -
coś ze  ś c i a n k ą  ma wspólnego. 
 
 
Proszę podać: 
tytuł obrazu, autora, datę powstania, gdzie się obraz znajduje, a także proszę zinterpretować ostatni wers wiersza (proszę rozwinąć myśl "co autor chciał przez to powiedzieć").
 
Odpowiedzi nadsyłajcie do końca września. Będą nagrody - jak zawsze, i to nie byle jakie, mamy bowiem do rozdania trzy reprodukcje tego pięknego obrazu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZWIĄZANIE ZAGADKI

W wierszu został opisany obraz “Sagrada Familia del Pajarito” (“Święta Rodzina z ptaszkiem”), którego autorem jest słynny barokowy malarz hiszpański, Bartolomé Esteban Murillo (ur. 1617 w Sewilli, zm. tamże 1682). Dzieło, którego powstanie datuje się na lata 1649-1650, znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie.
To właśnie Murillo był w XVII wieku najbardziej znanym i cenionym za granicą malarzem hiszpańskim i jedynym, którego krótką biografię zamieszczono w księdze Academia picturae eruditae z roku 1683, autorstwa niemieckiego historyka sztuki Joachima von Sandrarta.
 

 

Sporych rozmiarów (144 cm x 188 cm) obraz, wykonany na płótnie farbą olejną, od razu przyciąga uwagę zwiedzających. Domowa, rodzinna scena, pełna ciepła i czułości, wydaje się dziwnie współczesna, a jej swojski, popularny charakter nie pomaga nam bynajmniej odgadnąć kim są przedstawione postaci. Większość zwiedzających przyglądając się obrazowi pomyśli, że to zwykła scena rodzajowa, podpatrzona być może w jednym z sewilskich domów. Dopiero po odczytaniu tytułu dowiemy się, że obraz przedstawia Świętą Rodzinę.
 

Centralną postacią obrazu jest Święty Józef, który z czułością podtrzymuje małego Jezusa bawiącego się z pieskiem. Dziecko w podniesionej rączce trzyma coś, co intryguje zwierzę – jest to maleńki, ledwo widoczny ptaszek – jak bardzo piesek chciałby złapać go w zęby! Siedząca po lewej stronie Maria przerwała na chwilę przędzenie nici i przygląda się zabawie, a jej twarz emanuje spokojem i szczęściem. Obraz jest pochwałą życia rodzinnego i domowego ogniska, hymnem na cześć rodziny i pracy, a widoczne przedmioty – narzędzia stolarza, kosz z bielizną, kołowrotek, potęgują naturalistyczny charakter dzieła. Wspaniałe światłocienie odzwierciedlają wpływ twórczości współczesnego Murillo genialnego malarza-mistyka – Francisco de Zurbarana.

Umieszczenie postaci Józefa na pierwszym planie, podkreślenie jego roli, pochwała ojcostwa – mają związek ze wzmożonym kultem tego świętego w okresie Kontrreformacji, kiedy to obraz powstał.

Ostatni wers naszego „utworu poetyckiego” odnosi się oczywiście do nazwiska malarza: końcówki „–ito, –illo” tworzą zdrobnienia, zatem skoro „muro” to „mur, ściana”, „murillo” znaczy nic innego jak „murek” czy też „ścianka”.

Dla zwycięzców konkursu mamy trzy piękne reprodukcje obrazu, w rozmiarze 30x40 cm, prosto ze sklepiku przy Muzeum Prado!
Nagrody otrzymują: Maria Baś, Aleksandra Kahan i Jadwiga Małek.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału
w następnym konkursie!

Strona internetowa Muzeum Prado >>

 
Każdy dzień można przeżyć jakby był dziełem sztuki.
 
Magdalena Szczodra
 18 października 2013